A nagy földrajzi távolság évszázadokon keresztül lehetetlenné tette, hogy Norvégia és Magyarország között szoros kapcsolatok alakulhassanak ki. A vikingek a Dunán lehajózva jutottak el a Fekete-tengerhez a Konstantinápolyhoz, a mai Isztambulhoz vezető útjuk során, azonban semmilyen számottevő nyomot nem hagytak a mai Magyarország területén. Az országaink közötti kapcsolatokban az 1956/57-ben Norvégiába befogadott 1500 menekült jelentette a történelmi fordulópontot.
Politikai szövetségesek
Napjainkban Norvégia és Magyarország szövetségesek a NATO-ban, tagjai az Európa Tanácsnak és az EBESZ-nek és ugyanazokat a közös európai értékeket vallják. Ugyanolyan elkötelezettek vagyunk a biztonságosabb és igazságosabb világ mellett. A Norvégia és Magyarország közötti kapcsolatokat nagyon szorosra fűzi a két ország részvétele az európai politikai és gazdasági együttműködésekben. Bár Norvégia nem tagja az EU-nak, az Európai Gazdasági Térség és a schengeni együttműködés keretein belül aktív Európa politikát folytat. Magyarország szempontjából nézve az EGT-megállapodás egyik leglátványosabb eredménye, hogy Norvégia jelentős mértékben hozzájárul az ország társadalmi-gazdasági fejlődéséhez azon a 12 programterületen keresztül, amelyek az EGT és Norvég Finanszírozási Mechanizmusok keretein belül lettek felállítva, 150 millió eurós (40 milliárd forint) támogatást biztosítva a 2016-ig megvalósítandó projekteknek.
A védelmi és biztonsági kérdések egy további fontos eleme a norvég-magyar kapcsolatoknak. Mindkét állam a NATO-t tekinti az európai és transzatlanti biztonság kulcsának. Ennek az együttműködésnek az egyik kézzelfogható eredménye a pápai Bázisrepülőtér, ahol a NATO Heavy Airlift Wing alakulata állomásozik. Sok nemzet állampolgárai dolgoznak a bázison, többek között egy jelentős, 60 főt számláló norvég alakulat is.
Gazdasági és kereskedelmi kapcsolatok
A schengeni egyezmény állampolgáraink szabad mozgását teszi lehetővé. Évente több mint 100 000 norvég turista keresi fel Magyarországot.
Az EGT-megállapodásnak köszönhetően a norvég cégek ugyanolyan feltételekkel tudnak kereskedni, letelepedni és befektetni Magyarországon, mint a Magyarországon vagy bármely EU tagállamban bejegyzett cégek, és ugyanez vonatkozik a magyar cégekre Norvégiában. Számos norvég cég és azok leányvállalatai vannak jelen a magyar piacon, amelyek közül messze a legnagyobb a Telenor, Magyarország második legnagyobb mobilszolgáltatója. A többi vállalat, melynek többsége KKV, számos területen dolgozik a turizmustól kezdve a halászati termékeken át az energiahatékonyságig. Számos nemzetközi és norvég cég telepítette szolgáltató központjait Magyarországra, amelyek teljesen ellátják a norvég piacot.
Bár a két ország nem egymás legfontosabb kereskedelmi partnerei, a magyar export Norvégiába mégis igen jelentős, főleg a gyógyszerészet, gépipar és infókommunikáció területén.
A kereskedelmi kapcsolatok fellendülése várható a Norvég Alapon belül az együttműködési projektekre szánt támogatásnak köszönhetően a zöld ipari szektorban, ahol arra bíztatjuk a norvég cégeket, hogy vegyenek részt innovatív és gazdaságilag versenyképes magyarországi projektekben, amelynek célja a környezetbarát termékek előállítása és a munkahelyteremtés.
Kulturális kapcsolatok és egyetemi együttműködés
A kulturális kapcsolatok a norvég-magyar kapcsolatok egyik nagyon fontos eleme, Nagyon sok klasszikus és kortárs író norvég örvend nagy népszerűségnek Magyarországon Henrik Ibsentől kezdve Jo Nesbøig. Nagyon sok kortárs regény kerül lefordításra köszönhetően a NORLA támogatásának, mely a norvég irodalom külföldi népszerűsítéséért felelős. A Nagykövetség aktív szerepet tölt be a norvég irodalom megismertetésében azáltal, hogy olyan fontos eseményeken vesz részt és hív meg oda norvég írókat, mint a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál. A budapesti és vidéki színházak rendszeresen tűznek műsorra norvég darabokat, valamint nemzetközileg elismert magyar rendezők gyakran dolgoznak norvég színházakban. Az irodalom mellett a norvég zene (pop és jazz) és a norvég/skandináv design is nagyon népszerűek Magyarországon,
Több mint 800 norvég diák folytatja tanulmányait Magyarországon főleg az orvostudomány, a fogászat és az állatorvos-tudomány területén. A Nagykövetség aktívan támogatja a norvégot tanuló diákoknak szóló egyetemi programokat.
A Norvég Alapon belül egy külön programterületet szentelnek a két ország közötti kulturális kapcsolatok erősítésére, kiemelt figyelmet szentelve a kortárs művészeteknek, amelytől a kulturális kapcsolatok további erősödése várható.
forrás: norvegia.hu
|