Norvgia termszetfldrajza
Eurpa legszakibb, legkeskenyebb, s leghosszabb llama. Mintegy 150.000 apr, szikls szigete van. Norvgihoz tartozik a Jan Mayen –sziget ( Norvgia s Grnland kztt van), a Spitzbergk (Svalbard, melynek 4/5-t lland h s jg bortja), a Bouvet-sziget az Atlanti-cen dli rszn s az I.Pter-sziget a Csendes-cenon, ezen kvl pedig jogot forml az antarktiszi Maud kirlyn fldre is (ahol Troll nev lland kutatlloms mkdik).
Hatrai:
- Ny-rl s D-rl a Norvg-tenger, az szaki-tenger s a Skagerrak,
- -rl a Barents-tenger
- K-rl Svdorszg, Finnorszg, Oroszorszg.
A 4,4 millinyi lakos 75%-a a 15 km szles partmenti svban l bels rsze gyren lakott. A hegyvidk nagyrsze vidda, ami ritkn lakott, sokszor teljesen lakatlan, termketlen fennskot jelent.
Felszne:
A Kaledniai-hegysgrendszer tagja a Skandinv-hegysg. Grnitbl, zldpalbl, metamorf kzetekbl pl fel. A Lofoten-sziget hegygerincei is grnitbl plnek fel. A hegysgben 2000 m feletti cscsokat is tallunk ilyen a Glittertind, Snohetta, Galdhøpiggen. A Jeges-tenger fel haladva a hegysg fokozatosan alacsonyodik. ris jgmezje a Josteldalsbreen s a Jotunheimen. Eurpa legnagyobb platgleccsere is itt tallhat a Svartisen-gleccser. A Grønligrotten mszkbarlang a vilg hideg gvi terleteinek legnagyobb barlangja. Norvgia legjellegzetesebb kpzdmnyei a fjordok. A fjordok vize mindig 2-3 fokkal melegebb a krnyezetnl, a mly fjordok bejratt ugyanis sziklakszbk magastjk, gy a Golf-ramlat meleg vize behatol az blbe, a mlyebb rtegek hideg vize viszont nem. Mly s nagy fjordja a Sogne-fjord s a Hardanger-fjord. A belfldi szllts 2/3-da vizi ton trtnik. Norvgia terletnek 75%-a termketlen, mezgazdasgi termels az Osli- s Trondheimi-medencben valamint a fjordok partjn zajlik. Itt bzt termesztenek, a Lofoten-szigeten rozst.
Vzrajza:
A folyk rvidek, a sok csapadk miatt bvizek. Leghosszabb folyja a Glomma. Legnagyobb tava a Mjøsa-t. A Hornindalsvatn-t 514 m mly s ezzel Eurpa legmlyebb tava- fjord volt, de hegyomls miatt t lett.
Norvgia nevezetes termszeti jelensgeirl, szakon az jfli naprl (a Nap 24 rn keresztl lthat az gen, mjus kzeptl jlius vgig) s a sarki fnyrl.
Norvgia tjegysgei
A nyugati part
A mly s keskeny fjordok meredek hegyoldalak kztt kanyarognak, a hegyek magasbl kprzatos vzessek zdulnak al. Felttlenl el kell ltogatnia Bergen s Stavanger vrosaiba is, ahol egyms mellett li lett a klnfle szn elbvl fahzakbl ll vros s a forgalmas kiktnek valamint az olajfeldolgoz zemeknek otthont ad modern ipari negyed.
Kzp-Norvgia
Kzp-Norvgia kulcsszerepet tlttt be az orszg trtnelmben. Az 1030-ban Stiklestadnl zajlott csata fordulpontot jelentett Norvgia lakossgnak keresztny hitre trtsben. Nidaros, mai nevn Trondheim, az orszg politikai, gazdasgi s vallsi kzpontjaknt mkdtt, mindemellett a kzpkorban tbb mint 400 vig zarndokok ticlja is volt. Trondheimtl keletre fekszik a rendkvl j llapotban fennmaradt bnyszvros, Røros. Az egyedlll templomrl s nhny szz elragad fapletrl nevezetes teleplst az UNESCO a vilgrksg rszv nyilvntotta.
szak-Norvgia
szak-Norvgiban lthatjuk a Lofot-szigetcsoport monumentlis sziklakpzdmnyeit, a mlyviz fjordokat, a hbortotta hegycscsokat, a harmatos rteket s a hatalmas sksgokat. Tallkozhatunk itt szak slakival, a szmikkal. A Golf-ramlat jtkony hatsnak ksznheten Norvgia partvidkre – szaki fekvse ellenre – enyhe ghajlat jellemz.
Dl-Norvgia
A biztonsgos kiktk nlklzhetetlenek voltak a rgi korok kereskedi s halszai szmra, az vek sorn aztn ezek a tengermellki menedkek fokozatosan ltfontossg kereskedelmi s kulturlis kzpontokk alakultak t. Nyron a helyi piacok bvelkednek gymlcsben s zldsgben, s persze mindig kaphat friss hal is.
Kelet-Norvgia
Kelet-Norvgia vltozatos domborzattal bszklkedhet. Sk szntfldek, lanks rtek s a tj fl magasod hegyek egyarnt jellemzek erre az orszgrszre. Itt tallhat a fvros, Oslo, s Norvgia legrgibb vrosa, Tønsberg, valamint a legnagyobb norvg t, a Mjøsa, s a legmagasabb norvgiai hegy, a Galdhøpiggen (2469 mter) is. Kelet-Norvgia az orszg legsrbben lakott vidke, ignyes kulturlis rendezvnyek s remek szabadtri programok sokasgnak helyszne. A trsg nagy rszt erd bortja s szmtalan tval tallkozhatunk.
Talaja:
- vztalaj
- llandan fagyott talaj
- fenyerd alatt podzol
ghajlata:
Norvgia fldrajzi fekvse ellenre meglepen enyhe az ghajlata. Norvgia a legszakabbra fekv orszg a vilgon, melynek nem fagynak be partmenti vizei a Golf-ramlsnak ksznheten. . Oslo tli kzphmrsklete –3,5 C, Bergen januri kzphmrsklete +1,7C. Norvgia ghajlata nagy ingadozsokat mutat vrl-vre, klnsen a legszakibb rszeken, melyek a mrskelt gv szln hzdnak. A legalacsonyabb hmrskletet, -51C-ot, az szak-norvgiai Krjohka-Karasjokban mrtk. Az ves tlaghmrsklet a nyugati part mentn mrt 8C s a hegyekben regisztrlt fagypont alatti hmrsklet kztt ingadozik. A legnagyobb hidegeket janurban s februrban mrik, a legnagyobb melegeket pedig jlius kzepn regisztrljk az orszg belsejben. Norvgia ghajlata klnbzik a Skandinvira jellemz klmtl. A norvg szrazfldet kt rszre oszt magas hegyvonulat jelents mennyisg csapadktl fosztja meg Kelet-Norvgit. A hegyektl keletre fekv rszeken lehull csapadk ves tlaga 300 mm alatt marad. A tenger fell rkez legnagyobb csapadkmennyisg Norvgia nyugati partjai mentn hull, s akr az ves 3 000 mm-t is elrheti. A legfontosabb mezgazdasgi terleteken 500 s 1 000 mm kztt van az ves csapadkmennyisg, s a legtbb es jliusban s augusztusban hull.
|