 Norvg irodalomrl a XIX. szzadig szinte nem lehet beszlni, ezrt is klnleges Henrik Ibsen(1828–1906) helyzete. Nemcsak szkebb krnyezetben meghatroz a munkssga, hanem az eurpai irodalom trtnetben is nagy a jelentsge. Mr a kortrsak is a modern polgri drma megjtjt lttk benne. A XIX. szzad npszer szalondrmja helyett a klasszikus nagy drmai korszakok ernyeit hozta vissza darabjaiba. Ibsen a grg sorstragdik analitikus mdszervel s a szimbolizmussal jtotta meg a drmairodalmat.
Gyermekkora: 1828. mrcius 20-n szletett a norvgiai Skienben. Gyermekvei nlklzssel teltek, megismerte a trsadalmi lecsszs s a szegnysg tkt. 15 ves korban kenyrkereset utn kellett nznie. 1844-ben gygyszerszsegdnek llt Grimstadtban, de fest vagy orvos szeretett volna lenni. Ifj veinek meghatrozja volt a magny s az emberkerl letmd. Hszvesen kezdett foglalkozni az irodalommal. Els ksrletei mg a grimstadti idkben szlettek. Fkpp gnyverseket rt a vroska pffeszked s jmd polgrairl, mveit rajzaival is illusztrlta.
Indulsa: Az 1848-as szabadsgmozgalmakat jogosnak s szksgszernek tartotta. Verssel emlkezett meg a magyar szabadsgharcrl is (Magyarorszg 1849), s verssel szltotta fel 1863-ban a svd s a norvg fiatalokat a nmetektl szorongatott dnok megsegtsre.
1850-ben szletett els drmja, a Catilina. Mivel darabjt nem sikerlt sznpadra lltania, a fvrosba, Krisztiniba (ma Osl) kltztt. Bartaival 48-as szellem ellenzki lapot alaptottak (Illustreter Nyhedsblad). Itt jelentek meg Ibsen versei s drmi, itt publiklta elszr a modern sznhzrl vallott nzeteit. 1850-ben itt mutattk be a Hsk siralma cm verses trtnelmi drmjt.
A norvg Nemzeti Sznhz rendezje: 1851-ben a Norvg Nemzeti Sznhzhoz hvtk. 1851 s 1857 kztt a bergeni sznhzrendezje,dramaturgjas hzi szerzje volt. Els drmari korszaknak munki fkpp a norvg trtnelmi mltbl s mondavilgbl tpllkoznak. 1852-ben tanulmnyutat tett Koppenhgban s Drezdban. 1855-ben mutattk be straati Inger asszony cm drmjt. A kvetkez vben kszlt el A solhaugi nnep.
1858-ban megnslt. Ksbb jra Krisztiniba kltztt, mert elfogadta az itt alakul Norvg Sznhz mvszeti vezeti llst. Csekly fizetse s a rendszertelen folysts jelents adssgot halmozott fel. A sznhz 1862-ben csdbe is ment, gy Ibsen pnz s lls nlkl maradt felesgvel s kisfival. Ebben az vben kszlt el A szerelem komdija cm mve.
Az anyagi nehzsgek ellenre ezek az vek mvszileg jelents helyet foglalnak el letben. „A Norvg Sznhz a norvg nemzeti eszmnek s a norvg kznyelvnek az irodalomban val rvnyestsrt kzdtt, szemben a Krisztiniai Sznhzzal, amely teljesen dn hats alatt llott” (Knos Lszl). Jellemz, hogy a Hsk Helgelandon cm darabjt a Krisztiniai Sznhz ugyan elfogadta, de sohasem tzte msorra. Ibsen ebben a norvg irodalom httrbe szortsnak szndkt ltta.
Mvei: 1862-ben szletett A trnkvetelk. Ez sem aratott kznsgsikert. Ibsen a hatvanas vek elejn kttt bartsgot Bjornstjerne Bjornsonnal, aki nemcsak anyagi tmogatst szerzett neki azzal, hogy bemutatta a Gyldendal Kiad vezetjnek, hanem erklcsileg is tmasza volt a nehz idkben. 1864-ben Ibsen Rmba utazott, s a kvetkez ngy esztendt ott tlttte.
A hatvanas vek kzepn bartsga Bjornsonnal megromlott, lassan elhidegltek egymstl. Ennek oka elssorban politikai nzeteik klnbsgben keresend. Ibsen elgondolsa szerint a hrom szaki npnek elszr a maga nemzeti egynisgt kell megteremteni, s csak ezutn kerlhet sor a szabad llamok egyeslsre. Ezt a nzetet tzte zszlajra a norvg jobboldali prtpolitika, s Ibsen nem tudta kivdeni az t rt tmadsokat. A baloldalhoz tartoz Bjornson korbbi fegyvertrst s bartjt les szavakkal brlta nzeteinek megvltoztatsa miatt.
1866-ban kszlt el Brand cm drmai kltemnye. A kvetkez v termke a Peer Gynt. Ibsen 1868-ban elhagyta Rmt, s Nmetorszgban telepedett le. A kvetkez ht esztendt Drezdban tlttte. Itt szletett Az ifjsg szvetsgese cm drmja. Mint a Svd–Norvg Kirlysg kldttje, rszt vett a Szuezi-csatorna nneplyes megnyitsn 1869-ben. 1873-ban kszlt el A csszr s Galileus cm darabja. 1874-ben rvid ltogatst tett hazjban, majd 1875-ben Mnchenbe kltztt.
Trsadalmi drmi: Mncheni tartzkodsa alatt szlettek trsadalmi drmi: A trsadalom tmaszai (1877), Nra(Babaszoba,1879), Ksrtetek (1881), A npgyll (1882), A vadkacsa (1884), Rosmersholm (1886), A tenger asszonya (1888), Hedda Gabler (1890).
A drmk fogadtatsa Norvgiban rendkvl vegyes volt. A Nrafeminista eszmjt elutastottk a korabeli kritikusok, s a Ksrtetekerklcskritikja is komoly felhborodst keltett. A jobboldali politika elfordult a szerztl, erklcstelennek s bomlasztnak neveztk darabjait. Kezdetben Nmetorszgban sem talltak rt fogadtatsra Ibsen j tpus drmi.
Az igazi siker csak a nyolcvanas vek elejn ksznttt be. Nmet fldn sorra mutattk be mveit, a kritika s a kznsg egyarnt a nagy drmart nnepelte benne. A klfldi siker hatsra Ibsent hazjban is lassacskn elismertk. A korbban hazafiatlansggal s erklcstelensggel vdolt szerzbl nemzeti hs vlt. Huszonht vig lt tvol hazjtl, s mindssze kt alkalommal (1874, 1885) ltogatott haza. 1891-ben vgleg hazateleplt (ebben az vben Budapesten is megfordult).
Utols veinek termse csupa kitn darab. 1892-ben kszlt el a Solness ptmester.1894-ben rta A kis Eyolfot, kt v mlva kszlt el a John Gabriel Borkman, majd 1899-ben a Ha mi halottak feltmadunk cm drma.
1906. mjus 23-n halt meg Krisztiniban, ott is temettk el.
forrs: tudasbazis.sulinet.hu
|