Egy norvg kutat hzaspr, Pal-Orjan Johansen s Teri Krebs adomnygyjt kampnyt indtott az Indiegogon, hogy a pnzbl MDMA-t s pszilobicint, a varzsgomba hatanyagt gyrthassk. A kutatsaik sorn k is arra jutottak, hogy a MDMA vagy a varzsgomba hasznlata nem annyira veszlyes, mint azt korbban gondoltk. Alaptottak egy szervezetet is, amivel el akarjk rni, hogy nemzeti s nemzetkzi szinten is alapvet emberi jogknt ismerjk el a pszichedelikus szerek hasznlatt.
Kzssgi finanszrozssal 1 milli dollrt akarnak sszegyjteni, hogy vgl elrjk a pszilobicin s az MDMA dekriminalizlst. Nemrg 24 nap alatt 30 ezer dollrt jtt nekik ssze, amibl hamarosan elkezdhetik gyrtani a pszichedelikus drogokat orvosi clokra. Ehhez mr betrsult hozzjuk egy osli laboratrium is, amelynek van engedlye MDMA s pszilocibin ellltsra. Ha beindul a gyrts, akkor elrhet ron akarnak eladni ellenrztt minsg MDMA-t s pszilocibint az engedllyel rendelkez fogyasztknak. A pszichedelikusok gyrtshoz a jogi htteret a norvg legfelsbb brsg egykori brja, Ketil Lund biztostja nekik, aki ugyan sosem prblta a drogokat, de teljesen elhibzottnak tartja a Nyugat drogellenes politikjt.
Szerintk gy lehet biztostani, hogy ellenrztt anyag jusson el a fogyasztkhoz. Johansen szerint az MDMA nmagban nem lenne olyan veszlyes, hogy be kellene tiltani, az viszont mr tnyleg veszlyess teszi, hogy be van tiltva. Krebs a Vice-nak azt mondta, hogy az MDMA s a pszilocibin kriminalizlsa tbb krt okoz, mint amennyit hasznl. A tilts nem mkdik, csak azt rtk el vele, hogy az emberek nekilltak MDMA-t fzni a pincben, ami sokkal veszlyesebb.
„Olyan ez, mintha megtagadnnk az emberektl, hogy vszert hasznlhassanak azrt, hogy megelzzk a szexulis ton terjed betegsgeket.”
Remlik, hogy eljn az id, amikor az emberek szabadon vehetnek majd a gygyszertrakban pszichedelikus szereket kulturlis s spiritulis clokra, vagy esetleg csak mert szrakozni akarnak.
„Nem rtjk, hogy az MDMA s a pszichedelikus szerek hasznlatt mirt kellene jobban megindokolni, mintha valaki elkezd jgzni, meditlni, stl egy jt a fk kztt vagy brmilyen olyan tevkenysget folytat, amitl feltltdik”
- csodlkozott Johansen. Szemlyesen Johansennek is az MDMA s a pszilocibin segtsgvel sikerlt kezelnie az alkoholproblmit s kigygyulnia a poszttraums stresszbl s a depresszibl. Szerinte az alkohol s a heroin csak arra jk, hogy eltomptsk a problmk rzkelst, a pszichedelikus szerek viszont segtenek jobban megrteni a problmink gykert. Szerintk ezek a szerek viszonylag biztonsgosak, csak a trvnyalkotk mg mindig a legdurvbb rmtrtnetekbl indulnak ki, de ilyen esetek csak ritkn fordulnak el. Korbbi vizsglatok a pszichedelikus drogokat kevsb tartottk krosnak, mint az alkoholt.
Szerintk a varzsgomba hatanyagval segteni lehet a krnikus fejfjstl s a knyszerbetegsg szenvedkn, de a hallos betegsgeket ksr szorongst is cskkenteni lehet vele. Az MDMA pedig segthet a poszttraums stressz s a Parkinson-kr kezelsben. Az MDMA az 50-es vekig gyorsan terjedt Eurpban s az USA-ban, mert biztat eredmnyeket mutatott az alkoholizmus kezelsben, amg be nem tiltottk. Johansenk szerint az alkohol-, a heroin- s a nikotinfggsg is kezelhet velk. Nem a pszichedelikus drogok okozzk az elmebajt
A Journal of Psychopharmacology-ben megjelent kutatsukban Johansen s Krebs bebizonytottk, hogy nincs sszefggs a mentlis betegsgek kialakulsa s a pszichedelikus drogok fogyasztsa kztt. Ehhez 135 ezer amerikai vlaszait elemeztk, akiknek 14 szzalka mondta azt, hogy hasznlt mr LSD-t, varzsgombt vagy meszkalint. Viszont az ltalnos vrakozsokkal ellenttben ezeknl az embereknl nem volt magasabb a skizofrnia, a pszichzis, a depresszi, a szorongsos betegsgek vagy az ngyilkossgi ksrletek arnya, mint azoknl, akik sosem hasznltak pszichedelikus drogokat.
Azt ugyanakkor Johansenk is elismerik, hogy az olyan szerek, mint a ketamin vagy a PCP slyos fggsget okozhatnak s komoly rombolst vgeznek az agyban. Azonban ezek eleve ms receptorokra vannak hatssal, mint az LSD, a meszkalin vagy a pszilocibin. Az utbbi hrom az A2-es szerotonin-receptorra van hatssal, ami ppen a szorongssal van sszefggsben, ezrt lehetnek hatsosak a szorongsos betegsgek kezelsnl.
Egy Johansenktl fggetlen msik tanulmny is arra jutott, hogy a klasszikus pszichedelikusok nem okoznak zavarokat. Radsul az LSD-t vagy pszichobicint hasznlk ritkbban gondolnak az ngyilkossgra is.
Mr az ENSZ is jragondoln
Ezek alapjn elmondhat, hogy azok a flelmek, amelyekre a 60-as vekben a tiltsokat alapoztk, nagyrszt csak mtoszok voltak. A szigortsok azonban megakadlyoztk, hogy a pszichedelikus anyagok orvosi felhasznlsrl rendes kutatsok folyhassanak.
A trvnyek a pszichedelikus szereket teljesen egy kalap al vettk. Az USA-ban 1970-ben a drogellenes hbor jegyben tiltottk be a pszichedelikus drogokat, majd egy vvel ksbb az ENSZ is tiltlistra tette ket a Pszichotrp Anyagokrl szl Egyezmnyben.
Az 1971-ben elindtott drogellenes hbornl pedig kevs politikai program vallott nagyobb kudarcot az elmlt 40 vben. A rklttt dollrmillik ellenre az illeglis drogfogyaszts tovbbra is ellenrizhetetlen, a csempszet virgzik, ez viszont tbb erszakkal, tbb korrupcival, tmtt brtnkkel, tbb HIV/AIDS vagy Hepatatis-fertzttel jr. Ahol kiszortottk a klasszikus drogokat, ott a fogyasztk tlltak az olcsbb s leglis dizjner drogokra, amelyeknek mg a hatst sem lehet felmrni.
Az ENSZ Kzgylse legkzelebb 2016 prilisban tart egy klnleges lst, hogy trtkelje az eddigi drogpolitika eredmnyeit. Ha azt nzzk, hogy a legutbbi ilyen lsen, 1998-ban azt a clt tztk ki, hogy 2008-ig teljesen megszabadtjk a vilgot drogoktl, akkor tnyleg lesz mirl beszlnik. A latin-amerikai orszgok fell pedig egyre nagyobb a nyoms a drogpolitika tfog reformjra. Eredetileg csak 2019-ben ltek volna ssze, de a tarthatatlan helyzetre val tekintettel Mexik s 95 msik orszg kezdemnyezte, hogy ezt hozzk elre, s gondoljk t a teljes tiltsra pl szablyozst, mert lthatan nem hasznl.
Azt mr az ENSZ Emberi Jogi Fbiztosa is jelezte 2012-ban, hogy drogpolitika kizrlag bntetjogi eszkzkkel val megkzeltse eddig mr szmtalanszor srtette meg emberi jogokat, kztk az egszsghez val jogot is. A hten 100 emberi jogi s drogpolitikval foglalkoz szervezett tett kzz nylt levelet, amiben azt kvetelik az ENSZ-tl, hogy igaztsa a valsghoz az egyezmnyeket s szablyozsnl az emberi jogokat rszestse elnyben a bntetjoggal szemben.
Johansen s Krebs rszt akarnak venni az ENSZ kzgylsn, hogy az eredmnyeik ismertetsvel elrjk, hogy a pszichedelikus szerek lekerljenek a tiltlistrl. Szerintk azok a flelmek, amikre alapozva vtizedekkel ezeltt betiltottk ket, tlzak voltak, s azta nagy rszket a tudomny mr meg is cfolta. Azt persze k sem lltjk, hogy ezek az anyagok rtalmatlanok:
„ Mindennek van kockzata. Mikor stlsz az erdben, akkor is megtrtnhet, hogy rdl a fejedre egy fa. De akkor ezt azt jelenti, hogy ne lenne szabad bemenni az erdbe?”
forrs: 444.hu
|