Az osli Ringstabekk iskolba 425 dik jr, akik 13 s 16 ves kor kzttiek. Az iskola tlett mg a hetvenes vekben a tanroknak az a felismerse szlte, hogy a dikok nem igazn figyelnek arra, amit az iskolban tantanak nekik. Egy dn oktatsi szakember, Knud Illeris munkssga adta az tletet, hogy tantrgyak kztti tjrst biztost mdszerekkel kne prblkozniuk. A nyolcvanas vektl kezdve pedig ez az irny hatrozta meg az oktatst az iskolban. Aprbb vltozsok folyamatosak a tanrendben, de az alapelv a tantrgyak kztti tjrhatsg maradt.
A tanrok mr eleve gy jelentkeznek ide dolgozni, hogy tudjk, nem csak sajt szakterletkkel kell foglalkozniuk, hanem ms kpzettsg kollgikkal multidiszciplinris tanrcsapatokat alkotnak.
Egy ilyen csapatban 4-6 tanr van, akik 60-75 dikkal foglalkoznak. A tanrok kzsen lltjk ssze a dikok heti menetrendjt, s sajt tantsi tervket is, amit kzben hozzigaztanak a nemzeti tantervhez s az iskola vezetinek elvrsaihoz. Az iskola szmos tantrgyakon tvel oktati eszkzt alkalmaz, pldul ilyen a trtneti szlak felptse vagy a klnfle szerepjtkos feladatok. Fontos a tanrcsoportok kztti kommunikci is, ezzel rik el, hogy mikzben nincs egysges tanterv az iskolban, a dikok ms-ms mdszerekkel ugyan, de a vgn mind hasonl megszerzett tudssal s tapasztalatokkal tvozhassanak.
Jellemz feladat nyolcadikban, hogy a 13-14 ves dikoknak meg kell terveznik, hogyan indtsanak expedcit a Himaljra. A felkszlshez trkpeket kell tanulmnyozniuk, megismerkednik a klmval, a fldrajzi viszonyokkal, kzben ssze kell lltaniuk, hogy mit vinnnek magukkal, kltsgvetst ksztenik, st, angol nyelven mg tmogatst kr levelet is kell rniuk.
Az iskolban szinte minden feladat kis csoportban zajlik, egyszeren azrt, mert a tanroknak meggyzdse, hogy a dikok sokkal tbbet tanulnak akkor, amikor pp beszlgetnek s kzsen gondolkodnak, mint amikor csak csendben merednek maguk el.
Egy msik gyakran elkerl tma, jellemzen tizedik osztlyban, a krnyezetvdelem s a fenntarthatsg. Ennek feldolgozsra is tbbfle mdszer ltezik. Van, hogy a dikokra a helyi nkormnyzat egyik kzigazgatsi feladatt szabjk ki, s tancsadknt kell dolgozniuk. Jelentst kell rniuk arrl, hogyan alaktank az adott terlet kzlekedsi vagy energetikai felhasznlst, hogyan tennk azt felhasznlbartabb. Ilyen modellek megalkotshoz krnyezeti ismeretek mellett pnzgyi, matematikai s tervezsi tudsra is szksg van.
A dikoknak jellemzen nincs fixen megszabott heti rarendje, csak azt szabjk meg a nemzeti kerettanterv alapjn, hogy mennyi idt kell az iskolban tltenik. A tbbit a tanraikkal beszlik meg.
Az iskola ugyanakkor illeszkedik a nemzeti kerettantervhez, azaz a dikok ugyangy kapnak pldul osztlyzatokat, mint ms iskolkban, s ugyangy rszt vesznek az orszgos vizsgkon, mint amilyen a kzpiskolt lezr rettsgi. A statisztikk azt mutatjk, hogy az iskola tanuli ezeken a vizsgkon rendre az orszg legjobbjai kztt szerepelnek. Ennek egyik magyarzata ppen az, a Ringstabekk dikjai sokkal elktelezettebbek, mint a tbbiek. Az iskolai projektek annyira magukkal ragadjk ket, hogy sokszor a sznetekrl is lemondanak.
ltalban a szlk is nagyon elgedettek az iskolval, azt rzik, hogy az iskola az letre kszti fel a gyerekeket, mert a ktelez tuds tadsa mellett nagy hangslyt fektetnek a kompetencik fejlesztsre is.
forrs: 444.hu
|