norvgia

Eurpa szaki rszn, a Skandinv-flszigeten tallhat egy gynyr orszg, mely fjordokkal s szaki fnnyel varzsolja el az embereket. De a lenygz, mr-mr festi tjon tl, ms is van, amivel Norvgia rabul ejtheti a gyantlan szveket. Hogy mivel? Nzz krl az oldalon, s mris tudni fogod a vlaszt. 

foldal  norvgia • mdia bejelentkezs

 
Informci

A norge.gp 2015. augusztus 1.-jn nyitotta meg a kapuit. A G-Portl Histria portlszerkeszt versenyre kszlt, melynek tmja nem ms, mint a gynyr Norvgia. A felhasznlt kdok a LindaDesign s a DesignWorld oldalakrl szrmaznak. Azoknl a moduloknl, melyeknl nem jelltem meg forrst, a Wikipedia-t hasznltam. J bngszst! 
                                                       Vivi, a szerkeszt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A szmik
A lappok – vagy ms nven szmik – lakhelye szak-Norvgitl s Svdorszgtl Finnorszg legszakibb rszein t egszen az Oroszorszghoz tartoz Kola-flszigetig terjed, teht az n. Lappfld kb. 1500-2000 km hossz s 200-400 km szles risi fldterlet (kb. 400 ezer km2). A lappok szmt kb. 70-80 ezerre becslik, akiknek nagyjbl a fele beszli sei nyelvt. A szmi alapnyelv mr tbb szz ve felbomlott. Jelenleg tz klnbz nyelvjrst tartanak szmon, melyek kztt mr olyan nagy eltrsek alakultak ki, hogy kln nyelvnek is tarthatk. Hatnak sajt irodalmi nyelve is van. letmdjukat tekintve a lappok j rsze rntenysztssel, fldmvelssel s halszattal foglalkozik. Mra mr szinte mindenhol kisebbsgben lnek.
 
A kutatk szmra a legtbb fejtrst a lappok eredete okozza, hiszen a lapp nyelv s a balti finn (finnsgi) nyelvek azonos alapnyelv leszrmazottai, de a lappok antropolgiailag ms tpusba tartoznak (urli tpus, lapponoid csoport), mint a legkzelebbi rokon nyelveket beszl balti finnek (fleg balti tpus). Ennek az ellentmondsnak a feloldsra a mlt szzadtl kezdve szmos hipotzis szletett. A lapp np valsznleg a korai neolitikumban – az utols jgkorszak jgtakarjnak a visszahzdsa utn – a komsa kultra Skandinviba betelepl npessgbl s a Kr. e. 4. vezredtl a Kelet-Karjalba, Finnorszgba s a Baltikumba beraml finnugor eredet npessgbl szrmazik. Felteheten Kr. e. 1500-1000 krl kezddtt meg az slapp kivlsa a kzs alapnyelvbl, mikor a balti, majd germn hats eredmnyekppen a finnsgi npek sei kezdtek ttrni a fldmvel s llattenyszt letmdra, mg a lappok sei Karjala s Finnorszg terletn magukba olvasztottk Fennoskandia slakit. A szmi np minden bizonnyal szmos embercsoport egybeolvadsa folytn alakult ki. Erre utalnak a klnbz terleten l lapp npcsoportok kztti antropolgiai s genetikai eltrsek.
A lapp nyelv a ksbbiek sorn tbb ezer ven t rintkezett a balti finn nyelvekkel, elssorban a finnel s karjalaival, majd a skandinv nyelvekkel s az orosszal.
 
Dl-Finnorszgbl s Karjalbl a lappok egyre szakabbra vndoroltak a terjeszked finn s karjalai teleplsek, valamint felteheten az adztats ell. A vndorl vadrneket kvetve a lappok sei legksbb a Kr. u. 1. vezred folyamn fokozatosan rtk el a Jeges-tengert s mai lakhelyket. Ezzel egyidejleg kezdtek rtrni a rnszarvastenysztsre is, de ez csak a 16. szzadtl kezdve vlt jelentss.
 
A lapp np trtnelmnek felvzolsakor meg kell emlteni, hogy ez a hagyomnyos letformjt sokig megrz termszeti np nem teremtett nagy birodalmat, nem igzott le ms npeket, hanem lte a maga lett, amely lland kzdelem volt a termszeti erkkel.
 
Trtnelmk – az utbbi msfl ezer vben – egyrszt egyfajta lass visszahzds ms npek ell, msrszt, mivel nem alkottak sajt llamot, trtnelmk az llamalkot nemzetek (norvg, svd, finn, orosz) trtnelmnek rsze, melyben fontos szerep jut a lappok megadztatsnak.
 
A grg Ptheasz Kr. e. 325-ben valsznleg ket emltette, mikor az szakon l phinai nprl rt. Tacitus Germania cm munkjban (Kr. u. 98) a fenni np bemutatsakor minden bizonnyal az slappok mindennapi letrl szmolt be, nem sok dicsretet pazarolva rjuk, igen vadaknak festette le ket. A 9. szzadban a viking Halogalandi Ottr tett rluk emltst a Kola-flsziget lersakor (terfinne). Az orosz krnikkban 1000 krl szerepeltek elszr (lop). A 12. szzad vgn a dn Saxo Grammaticus a lappokat j jszoknak s selknek nevezte, ezenkvl varzslknak s jsoknak is.
 
A lapp elnevezs a 12. szzadban jelent meg a svd nyelvben, amelyet taln a vikingek hasznltak elszr a Ladoga-t krnyki teleplseiken. Korbban a finn terminus volt hasznlatban nluk. (Egybknt a lappok maguk a lapp elnevezst pejoratvnak rzik, ezrt egyre inkbb terjed bels nevk, a szmi hasznlata).
 
Nagyjbl a 9. szzadtl kezddtt a lappok rendszeres adztatsa. A norvg kirly olyan jogokkal ruhzta fel hbreseit, hogy azok adt szedhettek a lappoktl s kereskedhettek velk. A norvgokon kvl adztattk a lappokat a svdek, a finnek, a karjalaiak s az oroszok is. Gyakran elfordult, hogy a kezdetben prmekben s halban fizetend adt egyszerre tbben is beszedtk. A kmletlen adztats, valamint a norvg, a svd s a finn parasztok szak fel terjeszkedse egyre kevesebb teret hagyott a lappok szmra, hogy hagyomnyos letmdjukat zzk, s a mg lakatlan terletek fel szorultak. A svd kirly mr a 14. szzad kzepn admentessget grt azon alattvalinak, akik Lappfldre kltztek. Ugyanez ismtldtt meg a 17. szzad msodik felben, XI. Kroly kirlysga idejn.
 
Az adbehajtst a kirlyok gyakran brbe is adtk. Svdorszgban ezt I. Gusztv idejben szntettk meg, ettl kezdve az adk az llamot illettk. A karjalaiak adbehajtsi joga elszr Novgorodra, majd a 15. szzad vgtl Moszkvra szllt. Lappfld adztatsa nemzetkzi krds is volt, a hborkat lezr bkeszerzdsekben is szerepelt. A Svdorszg (amelyhez akkor Finnorszg is tartozott) s Dnia–Norvgia kztt 1751-ben megkttt strmstadi bkeszerzds zradka biztostotta a szmik rszre a kt llam kztti hatr tjrhatsgt, a szabad fld- s vzhasznlatot s tengeri halszatot, tovbb teljes semlegessget garantlt szmukra a kt szerzd fl kztti esetleges hborban. Ez a szmik jogait elismer szerzds olyan jelentsggel brt a ksbbiekben, hogy azt az utbbi idben a szmi np Magna Chartjnak is szoktk nevezni.
A rnszarvastenyszts velejrja, hogy a lappok a rnszarvascsordkkal tli s nyri szllsaik kztt vndoroltak. A hatrokon az tjrst gyakorlatilag semmi sem korltozta.
 
A szmi trsadalom alapjt a csaldok kzssge (siida) alkotta, melyek meglhetst a kzs tulajdonban lv fldterlet nyjtotta. A fldet csaldonknt vagy nemzetsgenknt osztottk fel.
 
A keresztny trts mr a 11. szzadban megkezddtt, de az adztats megszervezse jval sikeresebbnek bizonyult, mint a hit terjesztse, mivel a lappok jelents rsze msok szmra megkzelthetetlen terleten lt. Lakhelyk nyugatabbi vidkein a 16. szzadtl evanglikus templomok pltek, mg a Kola-flszigeten s krnykn a 15. majd a 16. szzadban ltesltek ortodox kolostorok, melyek jobbgyaikk tettk az ottani lappokat, s gyakran maguknak sajttottk ki a legjobb halszhelyeket s legelket. A keresztnysg lassan terjedt a lappok kztt, mg a 19. szzadban is voltak, akik a smnhit kveti voltak.
 
Az Oroszorszghoz tartoz lappok 1764-ben llami jobbgyokk vltak, de a kolostorokat is el kellett tartaniuk. Az 1861-es jobbgyfelszabadts utn viszont a lappok gyakran a kereskedk s hitelezk ldozataiv vltak. Az amerikai indinokhoz hasonlan a lappok megkrnykezsben s flrevezetsben a mlt szzad msodik feltl kezdve egyre gyakrabban hasznltk az alkoholt.
 
A nyugatabbra fekv lapp terleteken a 19. szzad 40-es veitl kezdve egyre tbb kvetre tallt Lars Levi Laestadius lelksz puritn mozgalma, mely mind a mai napig nagy npszersgnek rvend fenn szakon. 1852-ben a szeszrusts betiltst kvetel lappok egy csoportja a norvgiai Kautokeinban meglte a kereskedt, felgyjtotta a boltot, a paplakot s a rendrrst. A lappok trtnelmnek ezt a szinte egyetlen felkelst szigor megtorls kvette. Kt lzadt lefejeztek, heten pedig brtnben pusztultak el kzlk.
 
Az els lapp nyelv egyhzi jelleg kziknyv 1619-ben jelent meg, s ezt kvette 1633-ban egy katekizmus. 1755-ben ltott elszr napvilgot lappul az jszvetsg, majd 1811-ben a teljes Biblia.
 
A jelenlegi Lappfldtl dlre l lappok a 16–18. szzadban fokozatosan beolvadtak ms npekbe. A 18. szzad kzepn Svdorszgban j erre kapott a svdek s a finnek telepes mozgalma, mely egyre szkebb keretek kz szortotta a hagyomnyos lapp gazdlkodst, s ez tbbek kzt a lappok elszegnyedshez vezetett. A 19. szzad kzepre a svdorszgi lapp nyelv helyzete mr annyira megrendlt, hogy sokak szmra feleslegesnek tnt tovbbi fenntartsa. Az iskolareformok egyik clja nyltan a svdests volt, melyet hatkonyan segtett az ltalnoss vl svd oktatsi nyelv. A 20. szzad elejn megvltozott a hivatalos llami politika, nem trekedtek tbb az erszakos civilizcis program vgrehajtsra, de ekkorra a lapp trsadalom mr menthetetlenl bomlsnak indult.
 
Norvgiban a 18. szzad vgtl kezd ersdni az asszimilcis politika, amely a 19. szzad vgre mr intzmnyestett norvgostss vlt. Megszlettek az els nyltan asszimilcis trvnyek. Nagyarny teleptsekkel megvltoztattk a nemzetisgi arnyokat. Jelents norvg helysgek jttek ltre elssorban a hatrvezetekben. 1905-ig kiplt a norvgosts formai s intzmnyes kerete. A 20. szzad elejn pldul csak az vehetett fldet Norvgiban, akinek norvg volt a neve s beszlt norvgul. A lappok teljes beolvasztst clz oktatsi rendeletek a msodik vilghbort kvet vekig maradtak hatlyban. Finnorszgban is jelentkeztek a finnests klnbz formi, ha nem is olyan lesen, mint a fentebb emltett terleteken.
 
A Kola-flszigetre – melynek a nagy szaki hbor (1700–1721) utn tmenetileg cskkent a stratgiai jelentsge – 1868-tl a hatrterletek biztostsra oroszokat teleptettek, akiknek nem korltoztk kereskedelmi s vllalkozi tevkenysgt. A lappoknak is kedvezmnyeket grtek, ha azok felhagynak vndorl letmdjukkal. A rgi letforma httrbe szorulsa elsegtette a vegyes hzassgokat s az oroszosodst. 1924-tl a szovjethatalom falutancsokat s kolhozokat hozott ltre, megkezddtek a represszik a kulkoknak kikiltottakkal szemben, megszntettk a lappok tli szllsait, j, kzponti teleplseket ltestettek. Hatalmas terletek kerltek a nehzipar s a hadsereg kezbe.
 
A mvelds terletn azonban trtnt elrelps is, terjedt az rni-olvasni tuds. 1933-ban latin bets irodalmi nyelvet hoztak ltre a lappok szmra, melyet aztn 1937-ben egyszerre megszntettek. 1933-ban 17 iskolban folyt lapp nyelv oktats. Murmanszkban lapp tantkat is kpeztek. A msodik vilghbor utn felgyorsult az oroszosods, amit elsegtett az let tszervezse, az letmd megvltozsa. Kevs a munkalehetsg, az alkoholizmus npbetegsgnek szmt. Az ipari hulladk, a nehzfmek s a savas esk mind kiltstalanabb teszik a helyi lakossg lett. 1989-ben a murmanszki krzetben 1990 lapp lt, akiknek 42,2%-a beszlte mg anyanyelvt. Jelenleg az als tagozaton maradt nhny lapp ra az oktatsban. Az 1980-as vekben feleleventettk a 30-as vekben ltrehozott irodalmi nyelvet, de most mr cirill betkkel.
 
Norvgiban a 20. szzad elejn jelentek meg a szmik els szervezetei, amelyek a fldhasznlati jogrt s a norvgostsi politika ellen kzdttek.
 
1944 szn a szovjet–finn fegyverszneti egyezmny rtelmben a finnek megtmadtk a visszavonul nmet csapatokat, amelyek aztn bosszbl szinte az egsz Lappfldet felgettk. Ezzel egyidejleg az ortodox koltta-lappok ttelepltek Finnorszgba, mivel a hatrok megvltozsval nem akartak a Szovjetunihoz kerlni.
 
A msodik vilghbor utn Finnorszgban s a kt skandinv orszgban javult a lappok helyzete, s ezzel prhuzamosan – fleg az 1960-as vektl – ersdtt a lappok nemzeti ntudata.
 
1950–51-ben Norvgiban s Svdorszgban egysges irodalmi nyelvet hoztak ltre a szmik rszre.
 
1953-tl Finnorszgban s a skandinv orszgokban szmi konferencikat rendeznek, 1956-tl pedig 15 tag Szmi Tancsot hoztak ltre, amelyben 1992-tl az oroszorszgiak is kpviseltetik magukat. 1974-ben megalaptottk a Szmi Intzetet. A kt skandinv orszgban s Finnorszgban kln szmi parlament (vagy npgyls) mkdik. A 90-es vekben olyan nyelvtrvnyek szlettek, melyek bizonyos mrtkig a hivatalos nyelv sttust biztostjk a szmi nyelvnek. 1986-ban a szmi konferencia elfogadta a szmi nemzeti zszl s himnusz hasznlatt. Sokat javult az utbbi vtizedekben a szmi nyelv iskolai oktats helyzete is. Hrlapok, folyiratok, knyvek jelennek meg szmi nyelven, vannak sajt rdi- s televzis msoraik is. A szmik 1976-tl tagjai a Termszeti („slakos”) Npek Vilgtancsnak (WCIP). Jelenleg taln legnagyobb problmjuk a Lappfld fldjeire s vizeire val tulajdonjoguk elismertetse.
 
forrs: finnugor.elte.hu
 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!