Istenek/Istennk • Asgard • Mondk • Istenek csaldfja
A keresztnysg megjelense eltt az szaki gemn npek (svdek, dnok, norvgok s izlandiak) kzs hitvilggal rendelkeztek, melyet ma skandinv mitolgiaknt emlegetnk. Br napjainkban mr a norvgok kzel 80%-a az evanglikus vallst gyakorolja, az egykori hitvilg kultrlis rksgknt mai napig fennmaradt.
A skandinv teremtstrtnet
(forrs: wikipedia)
"gy tartjk, hogy kezdetben nem volt ms csak a kosz, melybl sztvlt kt orszg, Niflheim, az szaki jgorszg, s Muspellheim, a dli tzorszg. A jg s a tz rintkezsbl keletkezett az els drris, a hmns Ymir, aki kpes volt sajt utdok ltrehozsra. Belle keletkeztek az risok. Ymir tpllja a megolvadt jgbl keletkezett tehn, Audhumla volt. Az nyelve nyalogatta ki a ksziklbl a msik rist, Burit, akinek ksbbi gyermeke szletett, Bur. egy rislnyt vett felesgl, majd hrom fia szletett, elszr Odin, majd Vili s V. Ezek a fik megltk az els drris Ymirt, s testbl megteremtettk a vilgot, a hsbl jtt ltre a fld, csontjbl a hegyek, vrbl a tenger, agybl a felhk, hajbl a fk, szemldkbl pedig az emberek lakta vilg, azaz Midgard. Ezt kveten a tzorszg szikrit feldobtk az gre, s gy keletkezett a Nap, a Hold s a csillagok. A hrom fibl lettek az els sz-istenek. A drrisok a vrbl teremtett tengerbe vesztek, s mindssze egy pr maradt csak letben, akik a vilg peremre, szakra menekltek, majd ott csaldot alaptottak. Amikor a hrom isten egyszer a tengerparton stlt (ms vltozatokban Odin, Loki s Hnir), talltak kt fatrzset. Az egyikk letet lehelt beljk, a msikuk rtelmet s mozgskszsget adott nekik, a harmadik pedig megalkotta az arcukat. gy teremtettk az els emberprt, Askot s Emblt. Az nevk jelentse „krisfa” s „kicsi szilfa”. Ezt kveten az istenek csak kevs figyelmet fordtottak az emberekre, akik gy lassan benpestettk egsz Midgardot."
A skandinv mitolgia vilgkpe
(forrs: wikipedia)
A germnok hite szerint az egsz vilg egy fa. Ez a fa az rsok szerint egy risi krisfa, melynek neve Yggdrasil, s ez az alvilgtl egszen Asgardig, az istenek lakhelyig, azaz a mennyorszgig r fel. Utbbi a Bifrszt nev szivrvnyhdon tkelve kzelthet csak meg, itt tallhat a Valhalla, azaz a hsk csarnoka, ahol a csatban elesett harcosok lelkei gylnek ssze, s kszlnek a vgs sszecsapsra, amely a Ragnark alatt kvetkezik be. A Valhallban l Heidrun kecske is, aki Odin harcosainak a mzsrt adja, melyet a lakomkon isznak. A vilgfa els gykere vezet Niflheimbe, a holtak otthonba, amelynek uralkodja Hl, Loki lnya, s a Przai Edda szerint ez a vgs lakhelye az itt a Fldn elhunytak tbbsgnek. A msodik gykr az risok orszgba vezet, melyet jg s h bort, ott van a Mimir-forrs is, azaz a tuds forrsa, melybl maga Odin is ivott. Vgl a harmadik gykr a Nornk legokosabbjnak, Urdnak forrsig nylik. Ennl a forrsnl az istenek mindennap tallkoznak, hogy igazsgot osszanak. Valahol dlen tallhat Muspell, a tzrisok birodalma. Az alvilg s a mennyorszg kztt tallhat Midgard, ahol az emberek lnek. Midgardot s az Utgardot krlleli az cen, ahol Jormungand, a Midgard-kgy tanyzik. A fa legmagasabb gn egy arany kakas figyeli a horizontot, hogy figyelmeztesse az isteneket, ha si ellensgeik, az risok tmadsra kszlnnek ellenk. Asgard peremn figyel Heimdall isten is, akinek krtje egy napon a vgs csatra hvja majd az sz-isteneket azok ellen, akik vesztket akarjk. Az olyan srknyok (srknygykok), mint pldul Nidhogg clja, hogy a vilgft elpuszttsk, s ezrt annak gykereit rgjk, a Nornk ezt a szent forrsvzzel ntzik, hogy ki ne szradjon.
|